Koła do dużych obciążeń – wyręczą w ciężkich zadaniach
Kiedy mamy do czynienia z ciężkimi rzeczami, wolimy uniknąć tego, żeby samodzielnie je przenosić – bo to nie lada wyzwanie dla naszych mięśni i kręgosłupa. Właśnie dlatego odkrycie praktycznego zastosowania kół (rozumianych jako części techniczne) tak bardzo wpłynęło na ludzką codzienność. Z pomocą obrotowych elementów konstruuje się różnego rodzaju wózki i podobne im sprzęty, dzięki którym nie trzeba samodzielnie podejmować żadnych ciężkich zadań. Ale oczywiście, żeby taka pomoc była skuteczna, wózek musi toczyć się na odpowiednio mocnych, wytrzymałych kołach. Jak z tego impasu wychodzą producenci?
Koła do dużych obciążeń – czyli jakie?
Produkty, które są dostępne na współczesnym rynku konsumenckim, to rzeczy które mają ułatwiać wykonywanie wielu codziennych czynności. To praktyczne akcesoria i pomoce, opracowane przez pomysłodawców i doskonalone prze kolejnych konstruktorów, nierzadko na przestrzeni wielu lat. Koła należą niewątpliwie do tych elementów, które mają za sobą długą historię i zdążyły przejść niejedną metamorfozę. Aktualne oferty gromadzą różne rozwiązania, jakie zastosowano w tej branży – w użyciu pozostają te, które wciąż okazują swoją przydatność, a to tworzy dosyć szeroki asortyment.
Żeby zrozumieć, na czym polega dostępny wybór, warto przyjrzeć się temu, jak zmienia się nośność kółka o tej samej średnicy – w zależności od tego, z jakiego tworzywa zostanie wykonane. Producenci sięgają po rozwiązania tradycyjne, takie jak żeliwo i stopy metali, ale korzystają również z tego, że dzięki odkryciom poczynionym na polu chemii organicznej, można otrzymywać dość wytrzymałe, a przy tym lekkie syntetyki. Jeśli więc przyjrzeć się kołom o średnicy 12,5 centymetra, okaże się że te wykonane z żeliwa uniosą aż 800 kilogramów, natomiast poliamidowe – wezmą na siebie ciężar rzędu 300 kilo, ale same nie dołożą zbyt wielkiej wagi do całego wózka. Oczywiście poszczególne osiągnięcia techniki działają także w udanych duetach. Każdą powierzchnię toczną można oblać warstwą elastycznego poliuretanu, który podniesie jakość działania kół, pomagając im toczyć się pewnie w każdych okolicznościach i bez wpadania w zbędne wstrząsy. Wspomniane kółko, które ma średnicę 12,5 centymetra, jeśli zostanie wykonane z aluminium i oblane poliuretanem, uniesie 300 kilogramów. Aluminiowe z gumową oponą zniesie obciążenie obliczane na 200 kilo, z kolei żeliwo połączone z poliuretanem spokojnie dźwignie ładunek liczący 500 kilo.
Wybierając konkretne koła do dużych obciążeń, trzeba przeanalizować własne potrzeby i upodobania. Nośność koła to ważny parametr, ale pod uwagę trzeba wziąć także inne – a część z nich wynika ze specyfiki użytych tworzyw. Oczywiście, duże obciążenie wózka sprawi, że trzeba będzie użyć nieco więcej siły, by wprawić w ruch dźwigające go kółka. Ono samo może potrzebować także dodatkowego wsparcia – czyli kulkowego łożyska, wbitego w piastę. Żeby znaleźć koła wzbogacone o takie, a także inne udogodnienia, wypada przejrzeć aktualne oferty producentów i dystrybutorów tych okrągłych części technicznych.