Czy można kupić olej z oregano w kapsułkach?

Oregano, czyli lebiodka pospolita (zwane także dzikim majerankiem), to roślina o ostrym smaku, znana i stosowana w kuchni wielu krajów. Oregano to jednak coś więcej niż tylko dodatek smakowy do potraw, bowiem jest to roślina o właściwościach prozdrowotnych, stosowana w medycynie naturalnej od czasów starożytnych. Czy olej z oregano można kupić w formie kapsułek?

Właściwości suplementu z oregano

Siła suplementów z oregano leży w olejkach eterycznych bogatych w karwakrol i tymol oraz w niewielkich ilościach geraniolu i seskwiterpenów. W jego składzie znajdują się także flawonoidy, fitosterole, kwas ursolowy i kawowy. Nie bez powodu w starożytnym Egipcie do mumifikacji używano karwakrolu i tymolu. Te dwa chemiczne związki organiczne mają silne działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. We współczesnej medycynie naturalnej olejek otrzymywany ze świeżych liści oregano w postaci kropli lub kapsułek, wykorzystuje się jako środek wspomagający proces wzmacniający. Oprócz wspomnianego działania bakteriobójczego i grzybobójczego olejek z oregano działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli (ułatwiając wydzielanie zalegającej wydzieliny), jelit (działanie żółciowe i wiatropędne) oraz dróg moczowych (działanie moczopędne). Jako skuteczny antyoksydant zapobiega starzeniu się komórek oraz wzmacnia układ odpornościowy. Olejek z oregano wspomaga działanie przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, można go również stosować do płukania gardła. Pomaga w zwalczaniu grzybicy skóry i łagodzi bóle reumatyczne. Od stuleci zaleca się go również do zwalczania pasożytów.

Olej z oregano w kapsułkach

Olej z oregano bez problemu można kupić zarówno w formie płynu, jak i kapsułek. Obie formy wykorzystują oliwę z oliwek jako nośnik substancji czynnych, dzięki czemu są równie skuteczne. Spora część osób cały czas wybiera kapsułki i nie ma w tym nic złego, bowiem jest to wygodna forma, gdzie wszystko zawarte jest w małej ochronnej powłoce, która możną połknąć wszędzie: w pracy, w domu lub na siłowni. Kapsułki szybko rozkładają się w żołądku i większość osób pozytywnie ocenia swoje samopoczucie po takiej formie przyjmowania suplementów.

Olejek oregano jest bogatym źródłem witamin z grupy B, witamin A, C, E i K, a także minerałów (cynk, magnez, potas, żelazo, fosfor, sód i wapń) oraz organicznych związków chemicznych, takich jak tymol i karwakrol. Olejek zawiera także znaczną ilość flawonoidów. Olejek oregano w formie kapsułek stosuje się w leczeniu problemów układu trawiennego, w tym wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej żołądka, gazów i skurczów żołądka, zespołu jelita drażliwego i zespołu nieszczelnego jelita. Oregano to także jeden z najlepszych naturalnych środków przeciwbakteryjnych. Przydatny w walce z infekcjami wywołanymi przez bakterie (E.Coli, Helicobacter pylori, Staphylococcus aureus), pasożyty i grzyby, np.: Candida albicans. Może zapobiegać chorobom związanym ze stylem życia, takim jak cukrzyca, nowotwory i choroby serca.

Previous post Właściwości i zastosowanie Colostrum
Next post Jaka jest różnica między dietą optymalną a ketogeniczną?