Komu powierzyć rejestrację spółki?
Wielu z nas niejednokrotnie zastanawia się nad planami zawodowymi. Wspomniana sytuacja jest m.in. efektem pomysłów, dotychczasowego doświadczenia czy wykształcenia. Wśród licznych propozycji może pojawić się chęć prowadzenia biznesu. W momencie, gdy ta idea jest coraz silniejsza, myśli dotyczące realizacji planu poddajemy głębszej analizie. Pośród tego warto pamiętać o zagadnieniu, jakim jest rejestracja spółki. Jak tego dokonać i komu powierzyć to zadanie?
Wybór odpowiedniej formy przedsiębiorstwa
Polskie prawo związane z szeroko pojętym prowadzeniem firmy jest obszerne. Abstrahując od naszego pomysłu na biznes, powinniśmy się również skupić na tym, jaką formę prawną wybrać. Oczywiście, bardzo często pojawia się jednoosobowa działalność gospodarcza, na którą niejednokrotnie decydują się mikroprzedsiębiorcy. Jest to forma, która cechuje się wieloma uproszczeniami. Rozliczenia nie należą do najtrudniejszych, podobnie jak sama rejestracja spółki. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że jednoosobowa działalność ma wiele wad. Przede wszystkim powinniśmy wskazać na to, że przedsiębiorca, w razie ewentualnych kłopotów finansowych, odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem. To właśnie m.in. dlatego powinniśmy rozważyć inne alternatywy, w szczególności spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dlaczego warto wybrać spółkę z o.o.?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest znakomitą alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Niemniej jednak wielu z nas może zastanawiać się, dlaczego warto zdecydować się na taki wybór? W rzeczywistości jednymi z największych zalet są: możliwość optymalizacji składek odprowadzanych do ZUS, prestiż takiego rozwiązania, szansa na pozyskanie inwestora czy większej liczby dotacji. Co istotne, w przypadku tej formy prawnej mówimy również o zagadnieniu, jakim jest odpowiedzialność majątkowa w spółce. Dzięki temu możemy zniwelować ryzyko związane z ewentualnymi, negatywnymi skutkami naszego przedsięwzięcia.
Komu powierzyć rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Wiemy już, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cechuje się wieloma zaletami. Co jednak powinniśmy zrobić w momencie, gdy zdecydujemy się na taką formę prawną? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że konieczna jest rejestracja spółki z o.o. Aby przejść przez całą procedurę, musimy pamiętać o wielu etapach — rejestracja spółki z o.o. jest bowiem nieco trudniejsza niż jednoosobowej działalności gospodarczej. Pamiętajmy o tym, że potrzebny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, a także umowa spółki sporządzona u notariusza.
Co więcej, musimy wnieść odpowiednią opłatę sądową oraz zadbać o inne formalności, związane z nazwą spółki czy rodzajem działalności. Jak widzimy, spotykamy się tu z wieloma etapami, które mogą być dość problematyczne dla początkującego przedsiębiorcy. Oczywiście, rejestracji spółki możemy dokonać sami, niemniej zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy księgowej, doradcy podatkowego czy prawnika. Są to osoby, posiadające odpowiednie doświadczenie, a także wiedzę, która pozwoli przejść przez cały proces bez większych problemów.