Czym zaimpregnować linę jutową?

Liny jutowe cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Ich cechą charakterystyczną jest wszechstronne zastosowanie. Mogą stać się liną dekoracyjną, żeglarską, budowlaną czy transportową. Jednak by lina jutowa cieszyła nas swoją niezmienną, nienaganną kondycją przez długi czas, należy ją zaimpregnować. Jakie produkty będą doskonałe do tego celu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Sposoby na skuteczną impregnację liny jutowej

Lina jutowa jest produktem naturalnym. Zazwyczaj nowa lina nie jest niczym zaimpregnowana ani chroniona. Nawet wówczas, gdy możemy odczuwać jej charakterystyczny zapach, nie jest to woń impregnacji. W związku z tym, by cieszyć się z nienagannej, długotrwałej, perfekcyjnej kondycji liny jutowej, należy wybrać jeden z profesjonalnych impregnatów dostępnych na rynku. Możemy także sięgnąć po naturalnie przygotowaną bazę. Do jej stworzenia niezbędne składniki to:

  • wosk pszczeli,

  • kalafonia,

  • terpentyna,

  • parafina,

  • benzyna ekstrakcyjna,

  • smoła bądź masa bitumiczna,

  • mydło malarskie.

Do podstawowych, niezbędnych składników, należy zaliczyć parafinę, wosk pszczeli oraz kalafonię. Wosk i parafinę trzeba rozpuścić w stosunku 1:1. Następnym krokiem jest dodanie kalafonii. Kolejno należy dodać terpentynę z benzyną ekstrakcyjną, również wymieszane ze sobą w stosunku 1:1. Ilość ma być mniej więcej równa ilości wosku i parafiny. Kiedy już wszystko zmiesza się ze sobą na jednolitą masę, należy dodać łyżkę stołową mydła malarskiego. Otrzymamy produkt o konsystencji oleju maszynowego. Dzięki impregnacji lina staje się wodoodporna, jak również odporna na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Impregnacja liny jutowej, dzięki której będziemy mogli cieszyć się jej zmiękczeniem

Czym zaimpregnować linę jutową, by móc cieszyć się jej miękkością oraz doskonałą elastycznością? Zdecydowanie sposób jest prostszy, niż może nam się wydawać i nie wymaga użycia specjalistyczny produktów. By zmiękczyć linę jutową, należy ją zagotować przez około 15 minut we wrzątku. Co więcej, możemy ją także kilkukrotnie wyprać w standardowym programie w pralce automatycznej.

Szczególna ochrona dla zakończeń liny

Lina jutowa najczęściej strzępi się na końcach. Nic więc dziwnego, że należy szczególnie zadbać o ich zabezpieczenie. Jeśli końce będą wystrzępione, wówczas lina będzie plątać się, tworząc tzw. krowi ogon. W związku z tym należy używać:

  • opasek termokurczliwych,

  • taśm izolacyjnych bądź naprawczych,

  • samodzielne wykonanych opasek z żyłki, innej, cienkiej liny bądź sznurka.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych do zaimpregnowania końcówek liny jest opaska termokurczliwa. Charakterystyczną rurkę należy nałożyć na końcówkę liny jutowej, a następnie delikatnie podgrzać przy użyciu zapalniczki. Dzięki takiemu działaniu opaska dopasowuje się do średnicy liny, ściśle i trwałe do niej przylegając.

Jeśli chcemy wykonać zabezpieczenie przy użyciu innej liny czy sznurka, wówczas będziemy musieli wykonać węzeł. Najczęściej to rozwiązanie zalicza się do sposobów tymczasowych bądź dekoracyjnych. Wadą tego wyboru jest fakt, że zawiązany węzeł może zsunąć się z liny jutowej.

Previous post Dopłaty do odszkodowań — Poznań i okolice: do kogo się zwrócić?
Next post Jak wysłać masowo SMS firmowy?