Sprytne (i nieoczywiste) pomysły na to, jak mieszkać ekologicznie!

Każdego dnia słyszy się w mediach doniesienia o kryzysie klimatycznym, zanieczyszczeniu wód i gleb plastikiem, a także przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na styl życia jak najbardziej zgodny z ekologią. Warto pamiętać, że proekologiczne rozwiązania często przynoszą nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla zdrowia i portfela. 

Ekologiczny dom to taki, który pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii przez np. odpowiednią konstrukcję budynku i dachu, konkretny układ pomieszczeń czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W budownictwie ekologicznym bardzo chętnie korzysta się z drewna – nie tylko w przypadku elementów konstrukcyjnych, ale i wykończeniowych. Z kolei np. do wypełnienia ścian często wykorzystuje się materiały naturalne takie jak wełna ekologiczna, włókna bawełniane czy wypełnienia z celulozy. Z powodzeniem zastępują one chemiczne pianki i waty syntetyczne. Ekologiczny dom to też jak największe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne, pompa ciepła czy nawet niewielkie turbiny wiatrowe pozwalają zaoszczędzić energię i pieniądze.

Dom przyjazny środowisku to jednak nie tylko konstrukcja i budownictwo. Nawet gdy mieszkamy w bloku lub domu już wybudowanym możemy wprowadzić wiele ekologicznych rozwiązań.

Mieszkanie przyjazne środowisku – pomysły i ciekawe rozwiązania

Ekologiczny styl życia to nie tylko segregowanie odpadów czy zastąpienie foliówek torbami płóciennymi. Istnieje wiele ciekawych i mniej oczywistych pomysłów i rozwiązań, by nasz dom był jeszcze bardziej eko. Przykładem może być stosowanie papierowych, metalowych lub szklanych słomek zamiast plastikowych. Innym przykładem jest filtrowanie wody zamiast kupowania ich w butelkach plastikowych. O ile w domu świetnie sprawdzają się dzbanki filtrujące i filtry przepływowe, przy wyjściu na zewnątrz idealne są butelki filtrujące. Duży wybór filtrów do wody i butelek filtrujących w różnych kolorach znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

W kuchni świetnie sprawdzi się też kompostownik. Zamiast wyrzucać odpadki i marnować jedzenie możemy przeznaczyć je jako nawóz do roślin. Ciekawym sposobem jest też zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej do podlewania roślin. Styl eko możemy też wprowadzić do naszej łazienki. Przykładem może być zastąpienie plastikowych patyczków do uszu papierowymi czy korzystanie z mydła i szamponu w kostce. Dzięki temu nie generujemy odpadów w postaci plastikowych butelek.

Co ciekawe, wpływ na ekologię ma także… dobór kolorów w pomieszczeniach. Brzmi zadziwiająco, prawda? Tymczasem okazuje się, że kolor biały znacząco rozjaśnia wnętrza, a na dodatek dobrze odbija światło. Dzięki temu możemy lepiej wykorzystać światło słoneczne i obniżyć rachunki za prąd.

Previous post Noclegi w domkach w Kazimierzu Dolnym
Next post Jak podejść do tematu wybielania zębów?