Kostka brukowa na podjazdy i chodniki

Kostka brukowa jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o aranżacje nawierzchni wokół domu.

Możemy zastosować ją na chodnikach, alejkach, dobrze sprawdza się w ogrodzie. Często kostkę brukową stosujemy także przed garażem, należy pamiętać, że w zależności od wykorzystania kostki powinniśmy zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiedniego podłoża.

Kostka brukowa na podjazdy i chodniki

Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową?

Podłoże pod kostkę brukową powinno równomiernie przynosić wszystkie obciążenia. Dodatkowo powinno być przygotowane w zależności od przewidywanej wagi. Dlatego na chodnikach można zastosować cieńszą warstwę posypki, przykładowo 10 cm, natomiast jeżeli kostka ma być zastosowana przed garażem czy też na ścieżce dojazdowej dla auta, wówczas należy wykorzystać nieco inne materiały jak również zadbać o grubszą, bardziej solidną podsypkę. Trzeba także pamiętać, że kolejne warstwy podsypki powinny być dobrze ubite, można od tego wykorzystać specjalne zagęszczarki czy ręczne ubijaki. Dodatkowo powinniśmy przygotować nawierzchnie uwzględniając spadek, może być to kilka procent jednak należy zwrócić na to szczególną uwagę aby woda spływała, co zmniejszy prawdopodobieństwo rozmycia podsypki. Można wykorzystać różne materiały jako podstawy do kostki brukowej będzie to kruszywo łamane, tłuczeń oraz żwir. W niektórych przypadkach można zastosować także wylewkę cementową jeżeli przewidujemy że nacisk na kostkę będzie zwiększony.

Kostka brukowa cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na uniwersalność, można stworzyć chodniki, drogi dojazdowe o różnej szerokości. Dostępne są różne rozmiary kostki, łatwo dobierzemy kolorystykę, możemy także zamówić kolor na specjalne życzenie. Dzięki temu dopasujemy kostkę do elewacji, kolorystyki budynku. Kostka wykorzystywana jest nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych ale także znajduje szerokie zastosowanie na mniejszych drogach publicznych oraz chodnikach.

Materiał jest łatwy w obróbce, możemy docinać elementy w zależności od potrzeb, przykładowo jeżeli trzeba wybudować studzienkę dlatego dobrym pomysłem jest kostka brukowa kraków jest miastem gdzie znajdziemy specjalizującą się w układaniu kostki, która także wykonuje wszystkie prace związane z przygotowaniem podłoża. Dzięki temu kostka po latach nie zapada się, co jest charakterystyczne dla kostki brukowej ułożonej na przygotowanym podłożu.

Previous post Najważniejsze zalety porządnych agencji celnych
Next post Naprawa drukarek na jak najwyższym poziomie