Odwodnienia liniowe – komu się przydadzą?

Być może jest tak, że hasło „kanalizacja deszczowa” kojarzy ci się wyłącznie z lokalnymi wiadomościami – takimi, z których dowiadujesz się, że władze twojej miejscowości postanowiły wyremontować konkretną drogę.

W ramach takich modernizacyjnych planów bardzo często mieści się właśnie montowanie systemu odwodnień – ma on zadbać o to, żeby na odnowionej drodze nie tworzyły się kłopotliwe kałuże. Ale czy pomyślałeś, że odwodnienia mogą ci się przydać na twojej własnej posesji?

Czemu służą odwodnienia liniowe?

Zasadnicze zadanie każdego systemu odwodnień polega na tym, żeby utrzymać suchą powierzchnię utwardzonego gruntu. Tam, gdzie rolę nawierzchni pełni asfalt, beton czy płyty chodnikowe, krople deszczu napotykają na przeszkodę nie do pokonania – a nie mając jak wsiąknąć w ziemię, zostają na powierzchni i tworzą nieestetyczne kałuże. Tymczasem podziemny korytarz, ułożony ze specjalnie wyprofilowanych korytek i studzienek, to dla takiej zabłąkanej deszczówki idealna droga odwrotu. Wszystko jest umieszczane tuż pod powierzchnią gruntu – w taki sposób, żeby kratka nakrywająca korytko od góry, znajdowała się na poziomie chodnika czy drogi. Wówczas woda szybko spłynie na dół – a od osoby, która zaprojektowała konkretny system zależy, dokąd ostatecznie trafi. Może po prostu zostać wyprowadzona z terenu posesji – ale nie tylko.

Odwodnienia liniowe to takie elementy budowlane, które mają moc rozwiązania kłopotów z zalegającą deszczówką. Mogą posłużyć również do tego, żeby dotychczasowy kłopot przekuć w nową, mocną stronę swojego domowego gospodarstwa. Wystarczy, że system odwodnień połączy się z zakopanym pod ziemią zbiornikiem retencyjnym – tym sposobem niechciana wcześniej deszczówka stanie się bardzo pożądanym zapasem wody, która przyda się między innymi do podlewania ogrodu czy do obsługi domowej kanalizacji sanitarnej.

Zastanawiając się, czy możesz potrzebować odwodnień liniowych, w pierwszej kolejności popatrz na teren otaczający twój dom i garaż. Jeśli po każdych opadach deszczu w pobliżu fundamentów zbierają się kałuże i jeśli irytują cię potoki wody płynące po podjeździe i ścieżkach, to właśnie wskazówki, by zainteresować się korytkami i studzienkami. A jeśli dodatkowo zastanawiasz się nad uczynieniem swojego domu bardziej eko albo nad tym, jak zaoszczędzić pieniądze wydawane na rachunki za bieżącą wodę – to tylko dodatkowe argumenty, które mogą ugruntować twoją decyzję. Następny krok to uważne obejrzenie ofert producentów odwodnień – a wystarczą ci elementy wykonane z tworzyw sztucznych.

Previous post Co warto wiedzieć o zaprawach nasiennych?
Next post Klasyczne okna z których będziecie dumni